1-7 Yaş Arası Sağlıklı Yetişkin Kediler İçin Beslenme Programı


Biliyoruz ki kedilerin beslenmesi, doğumlarından itibaren hayati önem taşımakta. Bu sebeple kediniz için yaşına, ağırlığına ve sağlık durumuna uygun diyetler uygulamalısınız. Bu yazımızda sizlerle 1-7 yaş arası, sağlıklı yetişkin kediler için beslenme programını paylaşacağız.

 

1-7-yas-arasi-kedilere-beslenme-programi

En Hayati Konu: Su

Öncelikle kedinizin bulunduğu ortamda, ulaşabileceği bir yerde her zaman mutlaka taze ve temiz su bulundurmalısınız.

kediler-icin-beslenme-duzeni

Mama Çeşitleri:

1-7 yaş arasındaki sağlıklı kedinizin mama alışkanlığını edinmiş olması gerekir. Zira kediler en geç 8. haftalarında sütten kesilerek kuru ve yaş mamaya alıştırılmalıdırlar. Mama alışkanlığı oturduktan sonra kedinizi doğru zamanlarda doğru besinlerle beslemelisiniz. 1-7 yaş arasındaki yetişkin kedinizi günde 2 kere beslemeniz uygun olacaktır. Mama olarak; hazır mamaların yanı sıra, taze et ve sebze çeşitlerini ve tahılları kullanarak besin değeri yüksek, sağlıklı mamalar hazırlayabilirsiniz. Kabak, havuç, biber, patates, pirinç, bulgur, karnabahar, brokoli ile sebze ağırlıklı hazırlayacağınız mamalar kediniz için oldukça sağlıklı olacaktır. Sebze karışımlarınıza, haşlanmış tavuk eti kullanabilir; zeytinyağı ya da tereyağında kızarmış balık, sebze ile harmanlanıp fırınlanmış kırmızı et gibi mamalar hazırlayabilirsiniz. Önemli olan kedinizin, günlük mama ihtiyacını değil, besin değeri ihtiyacını karşılamaktır. Bu sebeple kedinize uygun beslenme programını oluşturmak aslında size düşüyor. Yani kedinizin ömrünü uzatmak için, kedinizi tamamen çiğ yahut kuru mamayla beslemeniz gerekmiyor.

 

1-7-yas-arasi-kediler

 

Beslenmede Hijyenin Önemi:

Yetişkin kediler için beslenme konusunda önemli olan bir diğer nokta, hijyen konusudur. Kedinizin mama ve su kaplarını sıklıkla temizlemeli, taze su ve mama vermeye dikkat etmelisiniz. Kedinizin mamasını verdiğinizde hemen mamayı yemeyebilir ya da bir kısmını bırakabilir. Bu durumda mamanın uzun süre dışarıda kalması sağlıklı değildir. Artan mamayı zaman geçmeden mama kabına koymalısınız. Özellikle yaz aylarında sıcak ve nemden etkilenen besinler çok çabuk sulanıp bozulmaktadır, bu mevsimde dışarıda unutacağınız mamalar kediniz için oldukça zararlıdır. Aldığınız hazır mamaların ise onaylı ve taze mamalar olmasına dikkat etmeli, mamaların ağız kısımlarını açık bırakmamalısınız. Evde hazırladığınız mamalarda da taze besinleri tercih edip iyice yıkamanız önemlidir.

 

 

Bu İçeriğe Tatlı Bir Tepki Verin! :)

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Akıllı Akıllı
1
Akıllı
LOL LOL
1
LOL
Sevdim! Sevdim!
0
Sevdim!
Omg Omg
0
Omg
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
o ne? o ne?
0
o ne?

Yorum sayısı 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1-7 Yaş Arası Sağlıklı Yetişkin Kediler İçin Beslenme Programı

Giriş

Sevgili kedi sever giriş yapıp özgürce yorum yapabilir yeni hikayeler yaratabilirsiniz :)

Captcha!
Don't have an account?
Kayıt Ol

Şifremi Unuttum

şifrenizi kolayca sıfırlayabilirsiniz :)

Back to
Giriş

Kayıt Ol

Sevgili kedi sever! Hoşgeldin seni aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz! :)

Captcha!
Back to
Giriş
Format Seçiniz
Anket
Voting to make decisions or determine opinions
İçerik
Yazı ve Görsel İçerik
Liste
Klasik Listeleme Formatı
Caps
Kendi resmin ile özel caps yap
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
Gif formatında yayınla